Is it possible?

Is it possible? Jim and Tom find a long piece of pipe in a vacant lot. It’s big enough so that each boy can just manage to squeeze into it and crawl from one end to the other. If Jim and Tom go into the pipe from opposite ends, is it possible for each boy to...

How is this explained?

How is this explained? A box has nine ears of corn in it. A squirrel carries out three ears a day, and yet it takes him nine days to carry the corn out. How is this explained? Click here for the solution The squirrel takes out each day one ear of corn and his own two...

Imagine…

Imagine… Imagine you have two large pitchers. One contains a gallon of water and the other a gallon of wine. One pint of wine is removed from the wine pitcher, poured into the water pitcher and mixed thoroughly. Then a pint of the mixture from the water pitcher...

Why?

Why? Why are 1980 pennies worth more than 1979 pennies? Click here for the solution Nineteen hundred eighty pennies are worth one cent more than 1979 pennies, just as ten pennies are worth one more than nine pennies. ShareTweet more riddles No digging a hole You have...

No digging a hole

No digging a hole You have a ping pong ball at the end of a curvy, long, skinny hole in the ground. You want to get it out but you can’t stick your hand in it won’t reach or fit. A string won’t work because you won’t be able to attach it. What...

How much a mango costs?

How much a mango costs? At my favorite fruit stand, an orange costs 18¢, a pineapple costs 27¢, and a grape costs 15¢. Using the same logic, can you tell how much a mango costs? Click here for the solution A mango costs 15¢. The logic is 3¢ per letter. ShareTweet more...