How much a mango costs?

At my favorite fruit stand, an orange costs 18¢, a pineapple costs 27¢, and a grape costs 15¢. Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

Click here for the solution

A mango costs 15¢. The logic is 3¢ per letter.

more riddles

The right way

Jack and Joe were on vacation and driving along a deserted country road from the town of Kaysville to the town of Lynnsville. They came to a multiple fork in the road. The sign post had been knocked down and they were faced with choosing one of five different...

read more

Explorer

An explorer undertakes to cross a desert with the help of porters. The length of the trail corresponds to 6 days walk. But the explorer, like each porter, can carry only 4 days food. How many porters does the explorer need? In fact, can he cross at all?The...

read more

3 words

Though small I am, yet, when entire,I've force to set the world on fire.Take off a letter, and 'tis clearMy punch will hold a herd of deer:Dismiss another, and you'll findI once contained all humankind.Spark, park, arkmore...

read more

Why?

A woman lives in a skyscraper thirty-six floors high and served by several elevators which stop at each floor going up and down. Each morning she leaves her apartment and goes to one of the elevators. Whichever one she takes is three times more likely to be going up...

read more